Obudowy

Ofertę spółki TRAFECO uzupełniają obudowy przeznaczone do montażu transformatorów lub elementów indukcyjnych. Obudowy wykonane są z ferromagnetycznej blachy stalowej, zabezpieczonej antykorozyjnie lakierem proszkowym. Występuje kilka odmian obudów stojących oraz wiszących różniących się wymiarami oraz stopniem ochrony. Standardowe obudowy wykonane są w stopniach ochrony IP23, IP44 oraz IP54. Standardowy kolor obudów to RAL 7035.  Po uzgodnieniu możemy dostarczyć transformator w obudowie o żądanym stopniu ochrony i kolorze.

Obudowy wykonane z blach stalowych ferromagnetycznych stanowią łatwą drogę dla magnetycznego strumienia rozproszenia występującego wokół transformatorów i dławików. W przypadku transformatorów i dławików dużych mocy z intensywnym strumieniem rozproszenia przewodzenie strumienia przez blachy obudowy prowadzi do nagrzewania obudowy na skutek występowania strat histerezowych i wiroprądowych w materiale obudowy. Zjawisko to występuje intensywnie jedynie w przypadku elementów o dużym strumieniu rozproszenia. W przeważającej większości zastosowań obudowy nie nagrzewają się dodatkowo od pola rozproszenia. W skrajnych przypadkach zagrożenia nagrzewania indukcyjnego obudowy ( cewki bezrdzeniowe dużych mocy, dławiki średnich częstotliwości) istnieje możliwość wykonania obudowy z blachy paramagnetycznej lub aluminiowej nie przewodzącej strumienia magnetycznego.

W przypadku stosowania obudów szczelnych o stopniu ochrony IP44 oraz IP54, skuteczność chłodzenia transformatora lub dławika pracującego wewnątrz zależy głównie od proporcji powierzchni zewnętrznej obudowy, temperatury otoczenia oraz strat wydzielanych przez urządzenie. Transformatory przeznaczone do pracy w szczelnych obudowach są projektowane z założeniem szczególnego ograniczenia wydzielanych strat, a obudowa dla nich jest indywidualnie dobierana.